Поточна аналітика

Ініціатива Зеленського додати 100% з Держбюджету до видатків місцевих бюджетів в умовах локдауну – цинізм і шахрайство

В.Зеленський у відеозверненні після засідання РНБО 19 березня 2021 року зробив неймовірно дивну заяву: «…про різні форми підтримки, запроваджуючи локдаун на місцях, повинна подумати і місцева влада… Я чекаю від місцевої влади відповідних пропозицій, щоб вже наступного тижня розглянути і затвердити їх на Конгресі місцевих і регіональних влад при Президентові України. Додатково до запропонованих розмірів допомоги центральна влада додасть 100%, збільшивши підтримку вдвічі».

Можна було б сказати, що заява Зеленського – це «звичайний цинізм», властивий спічрайтерам, які ще вчора писали для «95 кварталу». Бо саме при Зеленському в минулому році ми отримали рекорд у перекладанні витрат з Держбюджету на місцеві бюджети: у 2020 році перекладання на бюджети місцевого самоврядування видатків без фінансового забезпечення становило 201,1 млрд. грн, тобто, порівняно з 2019 роком, ці невластиві для самоврядування видатки зросли на більше ніж 53 млрд. грн.

Довідково: за підсумками 2020 року, надходження до загального фонду місцевих бюджетів України (без урахування міжбюджетних трансфертів) склали 290,1 млрд грн, що становить 99,0% від затвердженого річного плану з урахуванням змін (293,2 млрд грн). У порівнянні з 2019 роком, номінальне зростання надходжень становило 14,9 млрд грн або +5,4% (індекс цін за 2020 рік відносно до 2019 року складає 105%), –- тобто, реального росту, взагалі, не було.

На сьогодні місцеві бюджети порожні, у них, станом на березень 2021 (на завершення І кварталу), незрозуміла перспектива, як пережити 2021 рік. А тут такий «стимул» з боку Зеленського. У Зеленського вважають, що місцеві бюджети, які потерпають від скорочення доходів зв’язку з локдаунами, які рекордно недофінасовуються з Держбюджету, сьогодні ломляться від доходів? До того ж, зараз значна частина громад лише перебрали на свій баланс від районів об’єкти соціальної інфраструктури, які потребують додаткового фінансування.

Але головне – хлестаковська легкість Зеленського у продукуванні таких ініціатив. А звідки він думає виділяти ці 100% до видатків місцевих бюджетів? У Держбюджеті на ці цілі коштів не передбачено. ДФРР між першим і другим читанням Держбюджету скоротили на 4,9 млрд. грн. і залишили лише 4 млрд. грн.

«ЄС» вважає, що Зеленський і його команда непрофесіоналів має перестати займатися демагогією і вжити дієвих заходів з підтримки громад в період локдауну. А саме: вже зараз необхідно переформатувати ДФРР під умови функціонування на період боротьби з коронавірусом – у кожній громаді створити «ковідний» фонд, з якого фінансувати додаткові видатки у випадку віднесення громади до «червоної зони» у випадку локдауну.