Поточна аналітика

«Команда Зеленського» повертає освітні практики до часів Януковича

З приходом в МОН С. Шкарлета розпочалися процеси скасування ЗНО і русифікації освіти  

  • В інтерв’ю  проросійському сайту «Страна» незаконно (через кнопкодавство ОПЗЖ) призначений міністром освіти і науки С. Шкарлет вкотре висловився за фактичне скасування ЗНО:  «ЗНО – інструмент антикорупційної політики по надходженню до установ вищої освіти. Але воно було впроваджено, коли ліцензійних місць у вишах було значно менше, ніж охочих вступати. Сьогодні картина прямо протилежна. Я завжди підтримував ЗНО, але воно не повинно бути тільки елементом вступу до університету». Раніше Шкарлет вже висловлювався за скасування ЗНО при вступі на заочну форму навчання.
  • Зовнішнє незалежне оцінювання – це одна з найуспішніших реформ післяпомаранчевого періоду, яка була реалізована при Президентові України В. Ющенку і міністрові освіти і науки І. Вакарчуку. ЗНО, а не хабарі – стало перепусткою для здібних дітей з простих сімей у найпрестижніші ВНЗ. За результатами опитування Omnіbus Іnfo Sapіens у кінці 2019 року, 58% погоджувалися, що завдяки системі ЗНО вступники з різних населених пунктів мають рівні можливості вступити до найкращих ЗВО.
  • Нагадаємо, що риторика Шкарлета дуже нагадує риторику одіозних регіоналів: у 2010 році екс-міністр освіти, українофоб Д. Табачник запропонував «вдосконалення» моделі вступу до ВНЗ, де ЗНО не відігравало виняткової ролі, – підсумковий рейтинг абітурієнта мав формуватися за сумою балів сертифікату ЗНО, балів шкільного атестату та результатами випробувань у ВНЗ загальнонаціонального значення за профільними вступними іспитами. У 2013 році один з ключових політиків корумпованого режиму Януковича перший заступник голови Верховної Ради І. Калєтнік також заявляв, що система зовнішнього незалежного оцінювання себе не виправдала, і українським ВНЗ потрібно повернутися до практики вступних іспитів.
  • Таким чином, Шкарлет, призначений на посаду через кнопкодавство, почав реалізовувати програму, яку підтримують найбільш антиукраїнськи налаштовані корупційні кола СН і ОПЗЖ.
  • Заява Шкарлета особливо не дивує. Він – висуванець кіл керівництва ВНЗ, які тільки і мріють про золоті часи корупційних потоків за вступ у ВНЗ. Він – соратник Табачника, екс-член Партії регіонів.
  • Дивує, чому саме ректор «Чернігівської політехніки» Шкарлет, відомий своїм «регіональним» і корупційним бекгрундом так вперто просувався на міністра освіти і науки Зеленським. Нагадаємо, що Зеленський відвідав ВНЗ Шкарлета у Чернігові 10 червня 2020 року – перед тим Указом №215, присудивши звання «Заслужений економіст України» головбуху «Чернігівської політехніки» і медаль «За працю і звитягу» – завідувачу їдальні.
  • Ще одна «реформа» Шкарлета – 24 грудня МОН оприлюднило рішення Міністерства освіти і науки України від 15 грудня 2020 року про добір кандидатур до складу предметних (галузевих) експертних комісій та експертних груп. Великою мірю це також виконання вимог проросійських сил щодо деукраїнізації українських підручників. З інсайдерських джерел відомо, що йдеться про внесення змін до підручників для вилучення згадок у них про Революцію Гідності та лідерів Євромайдану.