Поточна аналітика

Зеленський готує громадську думку до відмови від євроатлантичної інтеграції

В інтерв’ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine Zeitung Зеленський висловив ідею створити новий формат переговорів за участю Євросоюзу і США, який включатиме питання Донбасу, Криму та «Північного потоку-2».

Це інтерв’ю становить яскравий приклад частої останнім часом для України ситуації, коли питання, які ставляться Зеленському, набагато глибші і цікавіші, аніж відповіді на них.

Щодо самої ідеї, де «змішались в купу коні й люди», важко робити глибокий аналіз. Наразі не зрозумілі – ані конкретний порядок денний такого переговорного формату, ані повний склад учасників, ні механізми гарантування потенційних домовленостей.

Ідея щодо нового формату переговорів не нова – вона неодноразово висловлювалася та коментувалася П. Порошенком. Зокрема, Порошенко пропонував вести переговори у форматі «Женева +» (Україна, ЄС, США, Росія), в т.ч. – разом з Туреччиною.

Насправді проблема не у форматі переговорів. Україна готова розглядати будь-який формат переговорів (Женевський, Нормандський, Веймарський тощо), який не руйнує Мінських домовленостей, що і донині залишаються ефективним механізмом стримування агресора, та який би дозволив примусити Російську Федерацію припинити вогонь, вивести свої війська, звільнити заручників, повернути Україні контроль над кордоном та відновити український суверенітет над усіма територіями. Окрім цього, Україна зацікавлена у компенсації агресором завданої матеріальної шкоди та людських жертв.

Поки що ж з тексту інтерв’ю Зеленського випливає, що його план «Б» – відмова від європейської та євроатлантичної інтеграції в обмін на припинення війни на Сході та відновлення територіальної цілісності, що буде закріплено в документі на зразок оновленого Будапештського меморандуму. Це небезпечний план, результатом якого може стати згода на визнання України сферою геополітичних інтересів Росії та перетворення нашої держави на ще одну Білорусь.