Поточна аналітика

Зеленський імітує «боротьбу з олігархами». Але спроби під цим приводом усунути з політичного процесу Порошенка будуть мати такий же безславний фінал, як і 60 кримінальних проваджень

Інформація про те, що анонсований Зеленським законопроект про олігархів міститиме обмеження щодо участі «олігархів» балотуватися на виборах є абсолютно реальним сценарієм спроб команди Зеленського не допустити Петра Порошенка до участі в президентських виборах 2024 року. Адже соціологічні опитування фіксують чітку тенденцію – найбільш ймовірною парою конкурентів на найближчих президентських виборах є Зеленський-Порошенко.

Ключовою ознакою «олігарха» є наявність нелегітимного впливу на прийняття рішень вищими органами влади, центральним органами виконавчої влади, судовими органами у своїх інтересах. Олігархат – це великий бізнес, який, зловживаючи економічним становищем, впливає на владу.

Щодо Порошенка, жодний приклад такого впливу знайти не вдасться. П. Порошенко є лідером партії «Європейська солідарність», але жоден з законопроектів «ЄС»  не носить навіть натяку на лобіювання інтересів бізнесу П. Порошенка.

І в часи П’ятого Президента П. Порошенка ми не побачили якого-небудь лобіювання інтересів підприємств Порошенка.

Спроби назвати такими контракт між Міністерством оборони України та ПрАТ «Завод “Кузня на Рибальському» на виконання державного оборонного замовлення, укладений 29 грудня 2017 року на виготовлення та поставку середнього розвідувального корабля проєкту «Лагуна», не витримують критики.  Адже ціна, запропонована підприємством, у 4-5 разів нижча зарубіжних аналогів.

Варто відзначити, що якщо П. Порошенка зроблять «олігархом», це буде прецедентЮ який ударить по іміджу і авторитету України.

Пострадянські олігархи виростали на близькості до влади, яка давала їм монополію – в енергетиці, в металургії, в хімічній промисловості. П.Порошенко будував бізнес не на близькості до влади, а на виробництві. Не має жодної монополії, жодних багатомільйонних державних контрактів, не отримував жодних бюджетних коштів.  

На контрасті до цього – при президентові Зеленському ми маємо дуже сильний вплив олігарха Коломойського.

Група Коломойського у ВРУ, яка сьогодні нараховує близько 60 депутатів різного ступеня лояльності до олігарха з фракції СН і депутатської групи «За майбутнє», вела і веде активне відстоювання інтересів бізнесу Коломойського.

Можна згадати прийнятий 18 вересня 2019 року Верховною Радою Закон України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії», яким в інтересах підприємств олігарха Коломойського було дозволено закуповувати українським підприємствам імпортну електроенергію за двосторонніми договорами.

Інший приклад – запеклий опір цієї групи прийняттю проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності (№ 2571-д від 30.03.2020) – т. зв. «антиколомойський закон», який був умовою співпраці з міжнародними організаціями (МВФ).

Крім того, позиції Коломойського були максимально посилені самим президентом Зеленським. І глава Офісу президента Зеленського А. Богдан, і значна частина міністрів, керівників державних монополій, членів НКРЕКП були ставлениками Коломойського; досі у Коломойського дуже сильні позиції в судовій владі, яка в силу специфіки «бізнес-стилю Коломойського» відіграє значну роль у його олігархічній моделі.

Правда, є ще один ідентифікатор «олігархів» – ЗМІ. І, скоріше за все, на цьому і будуть акцентувати політтехнологи Зеленського. Мовляв, у Порошенка два телеканали – П’ятий і Прямий.

Тільки жоден з каналів Порошенка ніколи не працював на бізнес Порошенка; обидва новинні канали є гарантом того, що у влади немає монополії на інформацію.

Це вже не перший підхід Зеленського до застосування нечесних правил політичної боротьби проти свого супротивника.

Маючи комплекс професійної і людської меншовартості перед Порошенком, він робив різні спроби розправ за межами політичних правил: інформаційне кілерство, спроби змусити П. Порошенка до еміграції, 60 кримінальних проваджень.

Всі вони закінчилися тим, що Порошенко залишився в Україні, Порошенко залишився на волі, Порошенко залишився в політиці.

Порошенко на другому році президентства Зеленського йде другим у президентському рейтингу. І затія з законом про олігархів закінчиться таким самим провалом, як і попередні потуги Зеленського.

Звичайно, Зеленський може спробувати піти «по беспрєдєлу», але тоді його буде чекати міжнародна ізоляція і єдиний маршрут – на Ростов.