Поточна аналітика

Зеленський ховає кінці справи «вагнерівнців» і закріплює контроль за потоками контрабанди

Основні мотиви кадрових змін в СБУ дуже далекі від офіційної версії, озвученої в Офісі Президента.

Не реформа СБУ, а бажання сховати в воду кінці проваленої в офісі Зеленського спецоперації щодо ПВК «Вагнер», а також контролювати грошові потоки від контрабанди – ось чим насправді керувався Зеленський.

Звільненого заступника голови СБУ Руслана Баранецького називають одним з учасників наради на Банковій, після якого було «злито» операцію щодо «вагнерівців». Напередодні річниці провалу операції і можливого виходу фільму–розслідування команди «Беллінгкет» Зеленський і його оточення замітають сліди, звільняючи тих, хто брав участь у операції.

Що ж до інших мотивів, корумповане оточення Зеленського не особливо приховувало, що хоче накласти лапу на потенційних 300 млрд грн. Саме в таку суму оцінюється ймовірний обсяг контрабандних операцій в Україні. Єдиною чітко сформульованою метою кадрових змін було зазначено «суттєву активізацію боротьби з контрабандою». Тобто, в ОП не вважають своїм пріоритетом захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності чи оборонного потенціалу України. Як і попередження, виявлення і викриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції й організованої злочинності. Натомість вся увага – потокам контрабанди.

  • При цьому митники Львівщини і Волині, яких відсторонювали від виконання обов’язків після помпезних рішень РНБО, повернулись до роботи. Серію для серіалу зняли – далі все без змін.

Абстрактна декларація «забезпечення готовності СБУ до системної трансформації, що відповідатиме змісту реформи відомства» немає нічого спільного з реальністю. Адже реформи, яка використана як ширма для кадрових перестановок, як такої не відбулося. Верховна Рада має намір розглянути законопроект про реформу Служби безпеки України лише в січні.

Тобто, якщо вірити Зеленському, то кадрові перестановки відбулися для забезпечення реалізації реформи, яка ще не відбулася, і основний зміст якої існує нині лише у вигляді сирого законопроекту, який ще можуть і не ухвалити у вигляді закону. При цьому експерти Міжнародної дорадчої групи (до якої входять представники НАТО, ЄС та США) розкритикували перший проєкт реформи.