Поточна аналітика

Зеленський хвалиться, що «зробив для шляху до НАТО більше за попередників», а насправді за 2 роки повністю провалив інтеграцію в НАТО і стратегічне партнерство з США.

Теперішня тональність заяв Зеленського також провокує блокування широкої іноземної допомоги Україні з боку США

Зеленський дозволяє собі дуже грубі випади стосовно ключових українських партнерів, насамперед, США. Журналісту CNN Зеленський сказав, що «Байден мало робить для України»: «Якщо вони [США] бачать Україну в НАТО, вони мають казати про це прямо, і потрібні кроки. Не лише слова».

23 січня цього року Зеленський в інтервю Axios сказав: «Якщо без цих фраз, що ми всі будемо думати, ми будемо спілкуватись, для мене перше питання звучало б так: «Містере Президенте, чому ми досі не в НАТО?». Така тональність заяв Зеленського з іноземними партнерами провокує блокування широкої іноземної допомоги Україні

Керівник Офісу Зеленського А. Єрмак виданню TIME також у не дуже дружній до США манері знайшов винних у тому, що Україна з 2019 року не проявила жодної міждержавної ініціативи: «Україна тримає лінію проти Росії не тільки за нас, але і за Захід. А де США розміщують свої ракети “Patriot”? Найближчі – у Польщі. Вони повинні бути тут».

Ініціатива Зеленського щодо вступу в НАТО, ідея Єрмака про розміщення в Україні Patriot дуже вірні, правильні, але чомусь з’явилися лише тоді, коли Росія стягнула до кордонів України і в окупований Крим більше 80 тис. війська. Два роки до того Зеленський боявся вимовити слово «НАТО».

До того ми чули зовсім інше. У виборчій програмі кандидат у президенти України Зеленський казав: «Рух України до НАТО та інших подібних об’єднань — запорука нашої безпеки, в яку я вірю, та яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум». До слова, закон про всеукраїнський референдум Зеленський підписав лише 5 днів тому. Цікаво, що навіть у фейковому опитуванні 25 жовтня 2020 року Зеенський жодним чином не піднімав тему НАТО.

25 жовтня 2019 року було повідомлено, що Міністерство оборони та Міністерство закордонних справ вважають неефективною ідею переподання заявки на отримання Плану дій щодо членства в НАТО. Натомість Україна налаштована на те, щоб не підтверджуючи цю заявку досягти військових критеріїв членства в НАТО. 

А потім була заява 11 березня 2020 року новопризначеного міністра оборони України А.Тарана: «Враховуючи наші реалії, головним завданням Міністерства оборони замість амбіційної, але недосяжної найближчим часом мети цілковитої адаптації ЗС України до стандартів НАТО, має бути цілком реальна мета – максимальне забезпечення здатності Збройних сил України взаємодіяти з силами Альянсу».

Та, власне, у ході пам’ятної розмови Зеленського з Трампом у липні 2019 року Зеленський також жодним чином не говорив про вступ України в НАТО. Він тоді спільно з Трампом лаяли ЄС і Німеччину за недостатню допомогу Україні.

У затвердженій Указом Президента України від 25 березня 2021 року № 121/2021 Стратегії воєнної безпеки України є про перспективу членства в НАТО, є про досягнення критеріїв НАТО, впровадження стандартів НАТО, але жодного слова про отримання ПДЧ.

Україна при Зеленському веде політику, далеку від стратегічного партнерства з США. США вводили санкції за будівництво газопроводу «Північний потік-2» по дну Балтійського моря, а Україна, якої цей проект найбільше стосується, жодної заяви на підтримку політики США не зробила. Україна досі не відреагувала кримінальним провадженням проти народного депутата А.Деркача, хоча в США проти нього введені санкції як проти «російського агента». Вже пройшло більше місяця, а Україна жодним чином не відреагувала на санкції США проти Коломойського. 

Іншими словами, активний переговорний процес, який роками вела адміністрація П’ятого Президента Порошенка щодо отримання ПДЧ в НАТО, введення міжнародної миротворчої місії на Донбас, політика співпраці з стратегічним партнером – США, при Зеленському був замінений на «перестать стрелять», «дивитися в очі Путіну» і на виведення міжнародних посередників з переговорного процесу на Донбасі. Тепер Зеленський намагається звинуватити США і НАТО у недостатній допомозі Україні.

Зеленський має припинити будь-які спекуляції нібито про недостатню допомогу союзників. Сьогодні необхідно провести «роботу над помилками» у зовнішній політиці.

Паралельно Зеленський повинен розпочати роботу з усунення від прийняття рішень людей, які мають відверту проросійську, антиамериканську позицію; Офіс Зеленського має перестати блокувати кримінальні провадження проти Коломойського, Деркача, Портнова, та інших російських агентів впливу.