Поточна аналітика

Зеленський не закладає необхідного підвищення доходів громадян при плануванні бюджету

У травні цього року Зеленський стверджував, що зарплати в Україні, мовляв, вже наближаються до рівня польських.

Тим часом, нещодавно уряд Польщі ухвалив рішення про підвищення мінімальної заробітної платні до 3000 злотих, що за поточним курсом становить 21,5 тис грн. Водночас, в бюджетній декларації українського уряду передбачено її рівень з 2022 року на рівні лише 6,5 тис грн.

Така величезна різниця між рівнем оплати праці в Україні та Польщі, в умовах доступності польського ринку праці для українців та співмірності вартості життя в двох країнах, загрожує пришвидшенням відтоку працездатних українців для роботи в економіці сусідньої країни.

Вихід із ситуації полягає в поступовому зменшенні розриву в рівні оплати праці в Україні та сусідніх країнах ЄС. Щоб вийти на цей рівень, треба планувати поступове підвищення мінімальної зарплати з року в рік (50%, 55%, 60%, 65% від рівня польської). А щоб це не стало тягарем для бізнесу – паралельно полегшувати податковий і адміністративний тиск:

  • запровадити податок на виведений капітал замість податку на прибуток підприємств; передбачити заохочення для підприємств з високою часткою оплати праці у структурі витрат; скасувати ухвалені закони щодо розширення повноваження податкової; встановити мораторій на підвищення податків та уведення нових; продовжити дерегуляцію бізнесу.