Поточна аналітика

Зеленський обіцяв відродити танкобудування, а замовив один танк для піару на параді

У листопаді 2019 р., перебуваючи на Харківському танковому заводі імені Малишева (ЗіМ), Зеленський заявив, що був «шокований» інформацією про те, що цей харківський завод з 2009 року випустив «лише один танк для Збройних сил України» (інші випускалися для Таїланду та Пакистану). Окрім того, з 2014 р. до 2019 у ЗСУ було поставлено 85 танків «Булат», значна кількість відновлена після бойових дій.

Йдеться, насправді, не про танки взагалі, а про танк «Оплот». Їх справді немає на озброєнні ЗСУ. Але при цьому президент не потрудився поцікавитися, чому навіть в умовах війни такі танки не випускаються для ЗСУ.

Чітку відповідь на це питання більше п’яти років тому дав Порошенко: упор має бути зроблений на капітальний ремонт та модернізацію старих танків. У нас є вибір: або один «Оплот», або десять глибоко модернізованих і капітально відремонтованих Т-64 або Т-80. Причому «Оплот» будується найшвидше за 18 місяців, а цикл глибокої модернізації Т-80 становить 2,5 місяця. Таким чином, виникає питання: або танкова рота в повному складі, або один танк.

Однак Зеленський волів демонструвати «шок», що так і не конвертувався у конкретні управлінські рішення. Ситуація не була вирішена на нараді в уряді «протягом тижня», як було заявлено.

Нині ЗМІ повідомляють, що на ЗіМ – кризова ситуація. Замовлень немає, вже кілька місяців людям не платять зарплату. Робітники масово звільняються, за початок цього року пішло майже дві сотні людей. Завод фактично банкрут. Щоб функціонувати – заводу треба виготовляти хоча б один танк на місяць.

І ось 5 квітня 2021 р. профспілка ДП «Завод імені Малишева» змушена була написати відкритого листа президентові з проханням втрутитися в ситуацію на заводі.

Завод закінчив 2020 рік зі збитками 112,4 млн грн, має мало замовлень на поточний рік (прогнозований обсяг виробництва на 1-ий квартал року – 169,2 млн грн), а загальна кредиторська заборгованість на 1 січня становила 1,8 млрд грн.

Важкий стан підприємства через значне боргове навантаження, наявність надлишкових активів, брак замовлень та ін. в останні два роки визнали і в державному концерні «Укроборонпром».

Ця ситуація є наслідком відсутності системних заходів, скерованих на вихід Заводу ім. Малишева, який є банкротом, з глибокої кризи. Одних кадрових рішень з пошуком/заміною нового директора критично замало. Є потреба у розробці окремої програми дій, яка потребує взаємодії Мінстратегпрому, Мінекономіки, Міноборони, концерну «Укроборонпром», доки він ще є, самого заводу і адекватної роботи спецекспортерів.

Але Зеленський вирішив це питання у свій спосіб. У січні цього року ЗіМ таки отримав замовлення на танк «Оплот». Але в кращих совкових традиціях – лише на один – для параду та виставок. Танк хочуть виготовити до параду, який має стати ключовим дійством у піарі Зеленського до 30-річчя незалежності.

Це все, що потрібно знати про політику оборонного замовлення Зеленського.