Поточна аналітика

Зеленський терпить поразку у спробах перекласти на органи місцевого самоврядування підвищення тарифів на газ

Розтиражована Офісом президента Зеленського «перемога» у вигляді Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 року, який нібито мав вирішити проблему опалювального сезону, виявляється, не така вже й перемога.

Насамперед, як ми й прогнозували, інформація про 19 млрд. куб. м. газу, закачані в українські ПСГ «Нафтогазом», блеф. У реальності таких об’ємів газу не існує. Значна частина газу в ПСГ – це газ приватних трейдерів і продавати його по 13659,63 грн. за тисячу куб. м. (як для бюджетних установ), у той час, як в Європі газ у кілька разів дорожчий, ніхто не буде.

  • Вже відомо, що Apliq, Gunvor, Engie та ще 15 компаній у жовтні 2021 року будуть експортувати з України 0,5 млрд куб. м газу. Що казати, якщо в Україні тариф на газ із липня до 6 жовтня для промислових підприємств злетів з 14,7 до 54,1 грн. за кубометр.

З іншого боку, виявилось, що міські голови не вважають, що несуть зобов’язання по Меморандуму.

  • Зокрема, вже зробив офіційну заяву міський голова обласного центру – Чернігова – Владислав Атрошенко про те, що він не підписав Меморандуму, оскільки меморандум банально «пропонує компенсувати з місцевих бюджетів зростаючу вартість енергоносіїв та стримати таким чином зростання тарифів».
  • Атрошенко абсолютно логічно відзначив, що Меморандум може бути прийнятним для міст-мільйонників і міст з великими промисловими підприємствами. Тим більше, що передбачені Меморандумом додаткові відрахування ПДФО (11 млрд. грн.) до місцевих бюджетів стосуються саме їх – П3205ДФО стягується там, де є робочі місця. А вже навіть міста з 100 тисячним населенням будуть віддавати 70-80% свого бюджету розвитку. Решта територіальних громад всі планові видатки на розвиток громади змушені будуть віддати на опалювальний сезон, на те, щоб амортизувати ріст тарифів на тепло.

Асоціація міст нагадала, що п.10 Меморандуму передбачає, що для установ та організацій, які фінансуються з державного або місцевих бюджетів та використовують природний газ для забезпечення всіх своїх потреб, постачання природного газу зі строком поставки до 31 грудня 2021 року та, окремо, на весь 2022 рік буде здійснюватися за ціною 13659,63 гривень за 1000 куб. м (без ПДВ та без урахування тарифу на послуги з транспортуванню природного газу).

  • Відповідно, Асоціація міст України звернулася до НАК «Нафтогаз України» з проханням терміново укласти договори на постачання природного газу з бюджетними установами.

Таким чином картковий будиночок у вигляді Меморандуму, який подається владою як спосіб вирішення проблеми опалювального сезону, починає сипатися вже після кількох днів після підписання. Бо для реального вирішення проблеми треба:

1) внести зміни до Держбюджету на 2021 рік і розробити реалістичний Держбюджет на 2022 рік, який би визначив субвенцію для територіальних громад, що перебувають поза індексом податкоспроможності (до 0,9), а таких – 1075;

2) треба укласти угоди НАК «Нафтогаз Україна» на постачання газ для бюджетних установ. Врешті, треба, щоб цей газ у «Нафтогазу» в ПСГ був. Повинен бути і кризовий варіант на випадок, якщо газу в опалювальний сезон не вистачить.