Поточна аналітика

Зеленський виправдовує грубе порушення свободи слова

Спочатку 3 жовтня 2021 року були намагання зірвати показ фільму-розслідування Слідство.інфо «Офшор 95» про офшори президента Володимира Зеленського. Дійшло до того, що співробітник Служби безпеки України, якого журналісти ідентифікували як Олександра Новікова, зателефонував чиновникам Київської міської державної адміністрації та погрозами намагався зірвати показ фільму-викриття Зеленського. На це не було жодної реакції.

4 жовтня 2021 року у державному «Укрексімбанку» під час запису інтерв’ю із головою правління, другом сім’ї Зеленського Євгеном Мецгером було скоєне напад на журналістів програми «Схеми». Співробітники банку застосували фізичну силу до оператора «Схем» Олександра Мазура, відібрали у нього дві камери, забрали картки, на які здійснювався запис та видалили записане відео. Тоді також Офіс Президента промовчав, а Укрексімбанк заявив, що це була реакція на те, що журналіст почав випитувати інформацію, що містить банківську таємницю, втім насильство щодо журналіста банк заперечив. Звільнення Мецгера з посади і кримінальне провадження відбулося лише тоді, коли було оприлюднене відновлене відео нападу на журналістів посадовцями Укрексімбанку.

Потім ми побачили масове замовчування теми офшорів Зеленського і його участі у відмиванні вкрадених коштів «Приватбанку». І жоден телеканал з олігархічного пулу (Коломойський, Пінчук, Ахметов) — 1+1, ТРК Україна, ІСTV, СТБ – про цю подію не згадав, точно так, як в Росії канали не згадували про офшори Путіна. Важко не повірити в невидиму руку цензури.

І зовсім нещодавно журналістка Мирослава Барчук, яка веде суспільно-політичне ток-шоу «Зворотний відлік» на телеканалі «UA: Перший», звинуватила Офіс президента в тиску. За словами журналістки, 11 жовтня 2021 року з Офісу президента надійшов ультиматум, щоб у програмі були присутні двоє «слуг» або не прийде жоден. Через тиждень з’явився інший ультиматум: двоє «слуг» прийдуть на ефір лише за умови, якщо редакція відмовить раніше запрошеному позафракційному депутату Гео Леросу. Її слова підтвердив інший ведучий програми Павло Казарін.

І вже на це відреагував Зеленський. Ні, він не ініціював службове розслідування проти співробітників Офісу Президента, він звично нахамив журналістці: «Я тисну сьогодні вже на всіх – на олігархів, на бізнес, тепер на Барчук… Якщо вона покаже, що я особисто їй щось говорив або голова Офісу – я обов’язково розберуся. У цілому дивно виглядає, що державне телебачення каже про тиск з боку держави. Могла б (Барчук) звернутися до нас… Не розумію, до чого тут я і Офіс президента, але я розумію, що це хайп. Ми нічого не погоджуємо, ніяких списків, тим більше телеканалу “Суспільне”». Іншими словами, Зеленський відмовився карати тих, хто тисне на журналістів.

Зеленський зазначив, що ситуація, за якої державне телебачення заявляє про тиск з боку держави, виглядає дивною. Дивним, насправді, виглядає Зеленський. «Суспільне» – це не державне телебачення, статус державного органу як засновника тут немає жодного значення, бо законодавчо створені механізми каналу як незалежного. До речі, «Суспільне» дуже активно критикувало і Президента Порошенка, і він це не називав «дивним».

Журналістам час об’єднуватись для захисту своїх прав, оприлюднювати факти тиску на ЗМІ, інформацію про темники Офісу Президента, інші спроби впливати на редакційну політику. Флешмоби легко організовувати в умовах свободи слова; коли ж свобода слова під загрозою, таких флешмобів ми досі не побачили – а якраз зараз вони на часі.