Поточна аналітика

Зеленський взяв на себе відповідальність за відновлення топ-корупції в Україні: підписав закон про «розпил» без тендерів 85 млрд.грн. на держзакупівлі з будівництва Великої кільцевої автомобільної дороги

Під час форуму “Україна 30. Інфраструктура” Президент України Володимир Зеленський анонсував, що у 2021 році влада розпочне будувати Київську обхідну дорогу. Йдеться про автомагістраль на 150 км. Але мало хто думав, що це буде зроблено в такий брутально-корупційний спосіб.

Зеленський 25 червня таки підписав «Закон про відновлення топ-корупції» – Закон про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” та інших законів щодо вдосконалення системи оскарження публічних закупівель. Серед іншого цей закон передбачає скасування тендерних процедур через систему «Прозорро» для робіт з будівництва (у тому числі супровідні цим роботам послуги) Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва (Київська область)”, а також будівництво аеропортів і залізниці на 5 млрд.грн. до Дня незалежності.

За попередніми даними, мінімальна сума, яка буде витрачена на будівництво Великої кільцевої автомобільної дороги – 3 млрд.дол. США (орієнтовно 85 млрд.грн.). Насправді, експерти прогнозують, ця сума зросте, як завжди буває в таких інфраструктурних проектах.

Маленька правка №35 до ІІ читання цього законопроекту була проголосована в класичний корупційний спосіб: профільний комітет її не підтримав, вона була проголосована з голосу 268 депутатами. Єдина фракція, яка не дала жодного голосу за цю корупційну правку – «ЄС»: СН дали 211 голосів з 243, ОПЗЖ – 5 з 44, група «За майбутнє» – 14 з 22, група «Довіра» – 12 з 20. На жаль, ті, хто називає себе опозицією і антикорупціонерами також дали голоси за Топ-корупцію: «Батьківщина» – 11 з 25, «Голос» – 10 з 20. І тільки «ЄС» – 0 голосів за топ-корупцію.

Дуже характерно, що Зеленський підписав цей корупційний закон майже в річницю зриву співпраці з МВФ.

Тоді це було через невиконання зобовязань Зеленського по незалежності Нацбанку.

  • З кінця червня 2020 року НБУ на чолі Я.Смолієм піддався шаленому тиску з боку Офіс Президента. 1 липня глава НБУ Я.Смолій подав у відставку через «політичний тиск». Відставка Смолія супроводжувалась дикими як для цивілізованого світу випадами – до будинку Смолія привезли похоронні вінки. Ця картинка з вінками Смолію обійшла всі західні агенства і ЗМІ – від Associated Press і до Figaro. Ще раніше з України була не менш ілюстративна картинка – спалення будинку екс-голови НБУ Гонтарєвої і глузування з цього 95 кварталу. До речі, тих, хто спалив будинок Гонтарєвої, досі не знайшли.

Як наслідок, вже у липні 2020 року Міністерство фінансів змушене було розмістити єврооблігації на суму 2 млрд доларів (55,4 млрд грн) з погашенням в березні 2033 року під 7,253%, це у 2 рази дорожчі кредити, аніж МВФ. 26 квітня 29021 року Україна розмістила єврооблігації на $1,25 млрд з дохідністю на рівні 6,875% та з погашенням у 2029 році.

Нагадаємо, що Україна мала отримати, згідно з рішенням Ради директорів МВФ (9 червня 2020 року), за 18-місячною програмою stand by близько 5 млрд. дол. (12 червня 2020 року Україна отримала перший транш від МВФ в 2.1 млрд.дол., решта кредиту ми так і не отримали із-за Зеленського).

Тепер, після оборудки з позатендерними процедурами, схваленими Зеленським, важко навіть уявити відновлення співпраці з МВФ.