Поточна аналітика

Злочинна бездіяльність на тлі військових маневрів Росії

Скидається на те, що нарощування російських військ на українському кордоні більше непокоїть лише наших партнерів. Зеленському важливіший його падаючий рейтинг, політичний туризм та збереження виведених у офшори коштів.

Протягом останнього тижня світові ЗМІ пишуть про чергову концентрацію російських військ біля українського кордону. У соціальних мережах почали з’явилися відео та фото, на яких видно, як російські військові потяги та колони переміщують велику кількість військової техніки, включаючи танки та ракети, на півдні та заході Росії.

Так, The Washington Post з посиланням на неназваних американських та європейських посадовців 31 жовтня написала, що чергова передислокація російських військ у суміжні з Україною регіони викликала занепокоєння серед чиновників у Сполучених Штатах та Європі.

Видання «Politico» оприлюднило супутникові фотографії, зроблені 1 листопада, що підтверджують повідомлення про те, що Росія знову концентрує війська та військову техніку на кордоні з Україною. Фото показують скупчення бронетанкових частин, танків та самохідної артилерії разом із наземними військами в районі російського міста Єльня недалеко від кордону з Білоруссю. Експерти ідентифікували підрозділи 1-ї гвардійської танкової армії та 41-ї загальновійськової армії ЗС РФ, яка зазвичай базується в Новосибірську. не

Офіційний представник Пентагону Джон Кірбі заявив 1 листопада, що Пентагон уважно стежить за Україною на тлі повідомлень про нове скупчення російських військ на кордоні.

Радник президента США із нацбезпеки Джейк Салліван на брифінгу в Глазго (де на той час перебував і Зеленський) заявив, що Адміністрація президента США провела консультації із союзними країнами щодо безпекової ситуації на українсько-російському кордоні.

Зеленського такі «дрібниці» як російські війська на кордоні цікавили мало. Він був захоплений можливістю зробити фоточки у присутності світових лідерів. Зустрічаючись зі світовими лідерами на полях Конференції ООН з питань зміни клімату COP26 у Глазго жодним словом не обмовився про можливу ескалацію ситуації та загрозу вторгнення з боку РФ.

Втім, це характерна реакція для Зеленського, який живе в іншій реальності, ігноруючи безпекові виклики, які постають перед Україною. А РНБОУ, яка мала б бути ключовим органам у формуванні стратегії та тактики протидії таким загрозам, перетворена на інструмент позасудових розправ та, як стверджують ЗМІ, спосіб отримання хабарів від певних осіб, в обмін на виключення їх з санаційних списків.

Між тим, чергове бряцання Росією зброєю біля кордонів України відбувається на тлі заяв Путіна у Сочі, що «формальне членство в НАТО може ніколи не відбутися» для України, «але військова експансія на території вже триває, і це дійсно становить загрозу для Російської Федерації, ми усвідомлюють це». Та слів Лаврова,  що Росія нібито спостерігає спроби української влади «створити провокаційну ситуацію та втягнути Москву в силові дії». Подібні заяви робилися Росією напередодні вторгнення у Грузію в серпні 2008 р.

До цього Пітер Дікінсон, редактор тематичного підрозділу UkraineAlert в аналітичному центрі Atlantic Council, сформулював висновок, що Росія готова до нового вторгнення, і вже позначила свої наміри не лише на словах, а й на ділі. На його думку, акт брязкання зброєю у березні-травні 2021 р. був генеральною репетицією нового великого наступу, який став можливий після запуску трубопроводу «Північний потік – 2», що знімає залежність Росії від газотранспортної мережі України.