Поточна аналітика

ЗМІ повідомляють, що перші F-16 вже доставлені в Україну

Як пише низка провідних західних видань, зокрема Bloomberg, перші F-16 вже доставлені в Україну.

  • Джерела агентства заявили, що західні союзники обіцяли доправити перші F-16 до «кінця липня» і дотримали цього дедлайну. За їхніми словами, кількість літаків «невелика».
  • Речники Міноборони України, Міністерства оборони США та Ради національної безпеки США відмовилися від коментарів.

Процес передачі латаків був ускладнений через бюрократичні затримки, питання щодо запасних частин, ремонту і обслуговування, а також мовний бар’єр між українськими пілотами чи інженерами та їхніми іноземними інструкторами. В Україні також недостатньо укриттів для літаків, належних злітно-посадкових смуг, а ті, що є, вразливі для атак росії.

  • Як прокоментував Серж Строобантс, засновник компанії BANTS Consulting у Брюсселі, «F‑16 — це більше, ніж літак і пілот, це команда з майже 200 людей, які всі відіграють важливу роль у піднятті літака».

Речники міністерство оборони України та США відмовилися коментувати цю інформацію Bloomberg.

Але, схоже, це таки сталося. Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс у мережі Х написав: «F-16 в Україні. Ще одна неможлива річ виявилася цілком можливою».

10 липня лідери США, Данії та Нідерландів Джо Байден, Метте Фредеріксен і Дік Схооф, які очолюють коаліцію винищувачів, підтвердили, що Україна отримає перші літаки F-16 протягом літа.

Співрозмовники Bloomberg не уточнили, чи зможуть українські пілоти, яких навчали літати на F-16, одразу використовувати передані винищувачі, чи на це піде додатковий час.

Як вже бувало неодноразово, про певне озброєння інформація у ЗМІ з’являлася лише тоді, коли воно вже використовувалося Україною на полі бою.

16 липня Міністерство оборони Румунії заперечило інформацію російської пропаганди, що нібито минулого тижня у небі над Одеською областю помітили винищувачі F-16, які злітали з румунських аеродромів.

19 липня 2024 р. Президент України Володимир Зеленський повідомив, що польський уряд прийняв певне рішення, яке дозволить Україні отримати F-16 швидше.

  • Але про що йде мова, і наскільки таке рішення прискорить отримання Україною західних винищувачів так і залишилось невідомим. Жодних публічних повідомлень з боку уряду Польщі також не було. Не виключено, що йшлося про певні логістичні питання.

30 липня в мережі вже з’являлися матеріали, які нібито мали свідчити про наявність F-16 в Україні, але ні підтвердити, ні спростувати їх експерти не бралися.

Водночас, на думку експертів, опосередкованим свідченням того, що F-16 вже справді могли заступити на бойове чергування в Україні є аномальна відмова росіян від комбінованого ракетно-дронового удару в ніч на 31 липня 2024 р. та 100% результативність української ППО.

Натяк на використання західних винищувачів може міститися і в повідомленні командування українських сил ППО. Там, наряду зі згадкою про «традиційні» компоненти, як наприклад мобільні вогневі групи із складу усіх складових Сил оборони України, зенітно-ракетні підрозділи, засоби РЕБ та тактичну авіацію ВПС, раптом з’явилася згадка про ще один елемент, про використання якого досі не заявлялось, а саме – залучення армійської авіації Сухопутних військ ЗСУ.

У будь-якому разі, ці винищувачі будуть оснащені американською зброєю в достатній кількості, писав The Wall Street Journal. Зокрема, США забезпечать Україну найновішою версією ракет класу «повітря—повітря» AMRAAM AIM-120 і ракетами AIM-9X малої дальності класу «повітря–повітря».

Тим часом учасники «коаліції винищувачів», які забезпечують підготовку українських фахівців на винищувачах F-16 та передання цих літаків, обговорюють, як задовольнити подальші потреби Києва в більшій кількості пілотів. Про це йдеться в публікації The Wall Street Journal.

Початок бойового чергування західних винищувачів має наростити потенціал Сил оборони України, щоб подолати перевагу росії в повітрі.