Поточна аналітика

Знову кумівство і відсутність відповідальності за порушення е-декларування

З 2014 по 2019 роки ми мали період народження нової державної служби, де новим стало все – від профілю компетенції до фінансового контролю і мотивації. Саме при Порошенку було проведено реформу державної служби, системне оновлення антикорупційної політики щодо державних службовців.

З 1 травня 2016 року набрав чинності новий закон про держслужбу. Закон, який вніс дуже серйозні зміни по мотивації державних службовців, але одночасно скасував привілеї держслужбовців, скасував спеціальні пенсії держслужбовців. Закон, який повністю змінив відносини керівник-підлеглий на державній службі (через інститут письмових доручень). А головне: вступ на державну службу лише через конкурс, вищі посади займаються через новостворену Комісію з питань вищого корпусу державної служби.

При Порошенку була запроваджена унікальна система фінансового контролю державних службовців – е-декларування. 

  • Система електронного декларування як складової фінансового контролю осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування стала реальністю після прийняття нової редакції антикорупційного закону – Закону «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року.
  • Згідно з Законом від 14 жовтня 2014 року, замість паперових декларацій про доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру запроваджувалися значно повніші електронні декларації про доходи, витрати, майно, інші активи (у тому числі, готівкові заощадження, цінні речі), фінансові зобов’язання посадовців, депутатів, членів їх сімей.
  • Якщо паперові декларації зберігалися в особових справах у кадрових підрозділах органів, то, за законом від 14 жовтня 2014 року, е-декларації розміщені в мережі Інтернет у спеціальному Реєстрі декларацій і кожен бажаючий міг ознайомитись з інформацією про посадовця та депутата. У 2016 році електронні декларації за 2015 рік подали лише більше 120 тисяч посадових осіб – Президент України, народні депутати України, керівники органів влади, ін. З 2017 році е-декларації за минулий рік повинні були подавати всі посадовці, народні депутати, депутати місцевих рад та інші категорії службовців.
  • Більше 1 млн. декларацій посадовців і депутатів з їхніми родичами – у відкритому доступі, аби більш як 40 млн. контролерів могли бачити статки осіб, які уповноважені виконувати функції держави та місцевого самоврядування.

З приходом Зеленського на політичні посади прийшли люди, дуже далекі від державного управління. Основні здобутки реформи держслужби були, фактично, скасовані. Професійний відбір за професійно-кваліфікаційними характеристиками, конкурсні процедури були замінені жорстким непотизмом.

На ключові посади у вищих органах влади на посади категорій А, Б почали призначати осіб, які є друзями Зеленського, давніми його знайомими за гумористичними проектами. Кадрова політика при В.Зеленському щодо просування на посади людей, пов’язаних з студією «95 квартал», гумористичними проектами як визначальним критерієм, дуже нагадує практику призначення на посади в органи влади при президентові Януковичеві за критерієм народження чи діяльності в Донецькій області.  Тільки замість донецької прописки Зеленський ввів критерій – участь у «95 кварталі», «Лізі сміху» та інших подібних проектів.

При Зеленському найбільше за останні 15 років ігноруються конкурсні процедури на державній службі.

  • До прикладу, головою СБУ став керівник студії «95 квартал», друг дитинства Зеленського Іван Баканов, який жодного року не працював у правоохоронних органах.
  • Заступником міністра внутрішніх справ став Олександр Гогілашвілі без жодного досвіду роботи у правоохоронних органах. Проте, він є давнім знайомим Зеленського, співпрацював з «95 кварталом», а його дружина Марія Левченко працювала помічником Зеленського у 95 кварталі. 
  • Директором департаменту стратегічної агентурної розвідки Головного управління розвідки призначено Олександра Пашкова. О.Пашков до свого призначення займав низові посади у міністерстві оборони, на посаду директора департаменту він «перестрибнув» десять кар’єрних сходинок. Такий кар’єрний злет пов’язаний з тим, що він є чоловіком головного бухгалтера «95 кварталу».

Коміки почали поповнювати корпус голів місцевих державних адміністрацій. Так, у лютому 2020 року комік з «Ліги сміху» Василь Гуменюк став головою Ярмолинецької РДА Хмельницької області. 19 червня 2020 року директор команди КВН «Вінницькі перці» Сергій Борзов став головою Вінницької облдержадміністрації. 29 січня 2021 року головою Черкаської ОДА призначений Олександр Скічко. У нього немає ні досвіду роботи на держслужбі, ні досвіду адміністративного, але він знайомий Зеленського – артист розмовного жанру, актор, пародист, а заодно – рекордсмен Книги рекордів по кількості одягнутих трусів.

Як стало відомо з відеозаписів, оприлюднених народним депутатом Гео Леросом, на посади в ЦОВВ, на посади керівників та заступників керівників стратегічних державних підприємств призначаються особи і за прямою корупційною схемою.

Проте, найгрубіші факти непотизму, призначення на посади державної служби своїх друзів, знайомих друзів, кумів В.Зеленський допустив при формуванні кадрового складу Офісу Президента України.

  • Фактично, все керівництво Офісу Президента України – вихідці с «95 кварталу»). Сюди, зокрема, можна віднести керівника Офісу Президента України А.Єрмака, кінопродюсера, давнього знайомого В. Зеленського, екс-першого заступника керівника Офісу Президента України С.Трофімова (виконавчий продюсер «Студії Квартал 95»), заступника керівника Офісу Президента України Ю.Костюка (сценарист і креативний продюсер серіалу «Слуга Народу»), заступника керівника Офісу Президента України С.Шефіра (сценарист, продюсер, директор «Студії Квартал 95»), керівника департаменту інформаційної політики Офісу Президента України І.Побєдоносцеву. Помічницею президента Зеленського є М.Левченко, колишня його помічниця у «Студії «95 квартал».

І саме при Зеленському було скасовано «реформу реформ» у боротьбі з корупцією на державній службі.

Врешті, Зеленський всіх потішив «виконанням» своєї програми щодо оновлення держслужби. Нагадаємо, він йшов на президентство з гаслом усунути з посад «пенсіонерів». Але саме Зеленський у січні 2021 року підписав закон про внесення змін до закону про держслужбу, яким знято вікові обмеження на державній службі. Якщо граничний вік був 60 років (з продовженням у виключних випадках), то сьогодні на держслужбі можна буде побачити і 70-річних держслужбовців.