
Bloomberg пише, що світовий нафтовий ринок після запровадження цінової стелі на рівні 60 доларів за барель почуває себе доволі непогано: світові ціни на нафту не зросли, а навпаки дещо знижувалися. І ціна URALS зараз явно нижча за встановлений ціновий максимум. В іншій своїй публікацій Bloomberg пише, що встановлена цінова стеля не зможе суттєво знизити доходи держбюджету рф. У той же час, є надія, що їх знизить не ціновий максимум, а ситуація на ринку. Зі свого боку, як повідомляють російські «Ведомости», рф підготувала відповідь на «цінову стелю» – і як це часто буває з рф, відповідь покликана радше бути ефектною, а не ефективною. А в цей же час на московській біржі євро вперше з травня перетнуло позначку в 67 рублів (девальвацію рубля пояснюють, зокрема, скороченням експортної виручки).
Перед запровадженням цінової стелі у західних країн, зокрема, в США були побоювання, що санкції проти морських перевезень російської нафти, які стали чинними 5 грудня 2022 р., призведуть до стрімкого зростання світових цін на нафту. Але всупереч цим песимістичним прогнозам, протягом першого тижня дії цінової стелі, світові ціни на нафту знижувалися. Зокрема, ціна URALS у балтійських портах рф (найбільше місце збуту російської нафти) наприкінці минулого тижня становила трохи більше 40 доларів за барель.
Показово, що всупереч закриттю європейського напрямку, балтійські порти зберігають високі обсяги відвантажень, що свідчить про нездатність рф перенаправити нафтові потоки (єдиний трубопровід до Китаю заповнений, як і термінал Козьміно на Тихому океані). Тобто російську нафту до Китаю, Індії і Туреччини везуть навколо всієї Європи, збільшуючи «транспортне плече» і знижуючи прибуток.
Причому посилення конкуренції на азійських ринках між додатковими російськими поставками і традиційними постачальниками з Аравійського півострова, будуть змушувати рф продовжувати політику суттєвих знижок.
Втрата європейського ринку для рф – це втрата 1,5 млн. барелів експорту на день. А якщо Німеччина і Польща дотримаються обіцянок припинити купівлю російської трубопровідної нафти, втрати сягнуть 2 млн. барелів експорту на день.
На початку цього тижня цінова ситуація почала трохи змінюватися, але більшою мірою це пов’язано із надзвичайною подією в США – 7 грудня стало відомо про витік близько 14 тис. барелів нафти в Канзасі – з трубопроводу Keystone (доставляє з Канади в США близько 620 млн. барелів на день). Тимчасове закриття нафтопроводу може знизити запаси нафти в США. Через події навколо Keystone ціни на марки Brent та WTI після падіння минулого тижня спочатку знову зросли, але, як повідомив Reuters у середу, після того як галузеві дані неочікувано показали зростання запасів нафти в США – ціни знову почали потроху просідати (станом на ранок середи – на 0,2%).
Трохи розкачати ринок намагається і рф. Вже підготовлено проект відповіді (в форматі указу президента) рф на цінову стелю. Проект передбачає 1) запровадження заборони на експорт нафти в країни, які запровадили цінову стелю, 2) заборона поставок по контрактах, в яких міститься вимога щодо цінової стелі або встановлюються референтні ціни, які дорівнюють цій стелі (60 доларів за барель).
Проект передбачає, що ці обмеження може бути нівельовано по конкретних контрактах – з дозволу уряду. Проект має діяти до 1 липня 2023 р. і може бути подовжений. Уряд рф ще має на своєму рівні створити систему моніторингу за дотриманням цього проекту. Також є імовірність, що на рівні уряду буде прописано момент щодо граничного дисконту на російську нафту відносно міжнародних сортів нафти.
Запропоноване рішення виглядає як «відповідь заради відповіді».
- По-перше, заборона експорту російської нафти в країни, які вже запровадили заборону на імпорт російської нафти (морським транспортом) – виглядає трохи комічно.
- По-друге, не обов’язково в договорах прописувати референтні ціни – просто реальні ціни по контрактах будуть нижче 60 доларів за барель – і це у т.ч. в інтересах покупців, які ще залишаються в рф – передовсім, для Китаю, Індії, Туреччини. А зважаючи на те, що кількість покупців російської нафти зменшується, у покупців буде більше можливостей збільшення дисконту на російську нафту. Тим більше, що у цих країн вже є успішний досвід отримування таких знижок на російський газ – Китаю в середині 2022 р. рф продавала газ, по суті, з 70%-им дисконтом від ринкової ціни. Індії – як мінімум 30%. Туреччина поставила питання про дисконт у 25% плюс відстрочка платежів за газ до 2024 р.
Скорочення експортної виручки починає впливати на валютну ситуацію. На московській біржі 13 грудня євро вперше з травня 2022 р. перетнуло межу у 67 рублів за євро (67.17 рублів за євро станом на 17.15 13.12.2022 за московським часом). Долар США продавали за 63,12 рублі. Серед ключових чинників девальвації рубля експерти називають скорочення експортної виручки через зниження світових цін на енергоносії. Також негативно на рубль впливають і сезонне зростання імпорту в рф, і «санкційна невизначеність» (як це формулюють російські експерти) – зокрема, мова йде про 9ий пакет санкцій проти рф, який зараз обговорюється країнами Євросоюзу.