Поточна аналітика

Зростання дефіциту Пенсійного фонду – наслідок безвідповідальності уряду Зеленського та монобільшості під час підготовки бюджету

Лише за перші 8 місяців 2021 року Пенсійному фонду не вистачило 12,9 млрд грн запланованих надходжень для виплати пенсій.

Адже витрати за січень-серпень 2021 року склали 342,9 млрд гривень, а доходи лише 330,0 млрд грн. Причому власні – 213,8 млрд грн, а з державного бюджету – 116,1 млрд грн.

І тут важливо брати до увагу, що саме обсяг останніх між першим та другим читанням державного бюджету наприкінці 2020 року рішенням уряду було різко знижено – з 203,8 до 195,3 млрд грн.

І це попри те, що водночас уряд відтермінував підвищення мінімальної заробітної платні з 6 до 6,5 тис грн з 1 липня на 1 грудня 2021 року. А це означало пропорційне недоотримання ЄСВ, яке сплачується із відповідних заробітних плат.

Навіть у висновку до другого читання від бюджетного комітету ВР прямо вказувалося на необґрунтованість рішення уряду зменшити на 8,5 млрд грн видатки на підтримку ПФУ:

  • «Ця пропозиція уряду вбачається недостатньо аргументованою, зважаючи що порівняно з 2019 р. фінансовий стан Пенсійного фонду значно погіршився та продовжує збільшуватися його залежність від ресурсів державного бюджету та позик за рахунок ЄКР (заборгованість Пенсійного фонду перед бюджетом за надання позик на покриття тимчасових касових розривів з ЄКР на 01.12.2020 р. становила 66,6 млрд грн і з початку п.р. зросла на 17,5 млрд грн), а відтак у 2021 р. ймовірно виникне необхідність збільшувати видатки державного бюджету для Пенсійного фонду».

Проте і уряд, і парламентська більшість «слуг» проігнорували усі обґрунтовані застереження і у другому читанні таки проголосували за безпідставне різке зменшення видатків на ПФ на 8,5 млрд грн навіть порівняно із закладеними у варіант бюджету до першого читання показниками.

І тепер ми маємо прямий наслідок цієї непрофесійності та безвідповідальності нинішньої влади.