За даними ЗМІ, середні ціни на хліб підвищилися за останній місяць 2021 більше ніж на 2 гривні. Середня ціна пшеничного хліба (650 грам) становила в січні 25,20 гривень, а вже 15 лютого підскочила до 27,70 гривень. До того ж, на початку лютого вартість пшеничного хліба підвищилася до рекордної за останні п’ять років позначки, склавши 25,9 гривень. Це при тому, що ще рік тому його можна було придбати за 20,46 гривні.
Інформація про зростання цін на продукти харчування у 2022 році лунає чи не щотижня, і прогнози учасників ринку щодо зростання цін протягом 2022 також невтішні.
З початку року зросли ціни на продукти харчування, насамперед на соціально значущі продукти. Таке зростання цін – це великий удар по бюджету соціально незахищених верствах населення, насамперед пенсіонерів та малозабезпечених сімей. Ціни на найдешевші сорти хліба лише з початку року в середньому зросли на три-п’ять гривень. Варто нагадати, що протягом минулого року ціни на продукти харчування в середньому зросли на 30%. За деякими позиціями, наприклад, по соняшниковій олії, на 60%. При тому що середні пенсії становлять близько трьох тисяч гривень. Хоча в уряді обіцяли, що завдяки державному регулюванню цін на соціально значущі товари, українці не повинні відчути різкого подорожчання. Однак ці соціальні товари все ж таки зросли в ціні.
Ще варто зазначити, що за даними Держстату, середньостатистична українська сім’я витрачає понад 50% своїх доходів на продукти харчування. Ще близько 25–30% на комунальні послуги. Інші кошти йдуть на проїзд, освіту та культуру. Через зростання цін на продукти структура витрат українських сімей може тільки погіршитися. Тому що люди витрачатимуть гроші лише на продукти та комуналку. Більше того, українцям варто готуватися до зростання комуналки, оскільки з першого травня в країні знімуть обмеження щодо стримування зростання тарифів на газ.
Влада на сьогодні робить усе, аби люди не звертали уваги ні на що, окрім того, як прогодувати сім’ю і заплатити за рахунки на комуналку. Бідними і голодними людьми легше керувати. Їм можна дати додатково 100 грн до пенсії, або 1000 грн допомоги, або пообіцяти смартфони, небезпідставно розраховуючи на їх лояльність.