Поточна аналітика

Зрив європейської інтеграції України в енергетичній сфері

Чинна влада вимагає від Європи дотримання норм, які сама ігнорує.

Міністр закордонних справ України Кулеба цілком слушно зауважив, що єдиним способом порушити монополію Кремля на поставки газу є «дотримання духу і букви третього енергетичного пакета ЄС» в процесі сертифікації оператора «Північного потоку-2».

При цьому сама Україна не надто дотримується вимог власного третього енергопакету.

Так, відповідно до Третього енергопакету України, наша держава зобов’язалася здійснити синхронізацію енергосистеми України з європейською енергетичною мережею ENTSO-E. Це передбачає повне відокремлення її від енергосистем Росії та Білорусі, виведення її у автономну роботу вже у 2023 р. та приєднання до енергосистеми Європи.

У березні 2021 р. у Міністерстві енергетики України повідомили, що об’єднана енергетична система України 2022 року відокремиться від енергосистем Росії та Білорусі і перейде в ізольований режим роботи. «Після цього, у 2023 році, відбудеться повна синхронізація з ENTSO-E», – запевнив глава Міненерго Юрій Вітренко.

Станом на початок 2019 р. імплементація Третього енергопакету була на завершальному етапі. Однак з приходом до влади Зеленського ситуація змінилася. 18 вересня 2019 р. Верховна Рада прийняла правку депутата від «Слуги народу» Андрія Геруса, якою був дозволений імпорт електроенергії з Росії та Білорусі в ОЕС України на умовах двосторонніх контрактів. Імпорт е/е з РФ на ринок «на добу наперед» був дозволений і до цього, але не здійснювався. Перші комерційні поставки електроенергії з Росії в ОЕС України почалися з початку жовтня 2019 р.втня 2021 року підтримали запит нардепа від фракції «Слуга народу» Владлена Неклюдова до президента щодо введення санкцій проти корпорації «Рошен» за фінансування бюджету держави-агресора – РФ.

Отже, варто сказати про «Рошен» і П.Порошенка мовою цифр.

П.Порошенко у 2014-2019 роках пожертвував на благодійність близько 1,2 млрд гривень, із них більш як 550 мільйонів гривень — на потреби армії. Порошенко за власні кошти відновлював систему ППО Києва, озброював Десантно-штурмові війська і ССО. За час війни у 2014-2019 роках чистий капітал Порошенка знизився майже на 40%.

Підприємства Порошенка сплачували мільярди в бюджет, які також ішли на оборону. Тільки корпорація «Рошен» за підсумками 2018 року сплатила до бюджетів 2 млрд. грн., 2017 року – 1,592 млрд грн податків, 2016 року – 1,545 млрд грн податків, у 2015 році – 1,337 млрд. грн.

У цей час підприємства Зеленського майже зовсім не платили в бюджет. Відповідно до аналізу фінансиста Н. Лютікової, починаючи з 2014 року в усіх одинадцяти компаніях Зеленського було критично згорнуто офіційну кількість працівників, в більшості вона складала менше двох осіб. Дві з вказаних компаній не проводили діяльність взагалі після 2009 року, з 9-ти працюючих п’ять працювали нібито зі збитками. Тільки три компанії мали періодичні незначні прибутки. Очевидно, що при таких показниках, мова не йде про сплату суттєвих та стабільних сум податків в бюджет країни.

А яку фінансову допомогу надавав Зеленський військовим? З цього приводу інформації небагато. Є інформація про 1 млн. грн., який зібрав весь колектив 95 кварталу у 2014 році, є згадки про автомобіль, що пригнали з Бельгії, але ніби цим Квартал займався разом з іншими волонтерами, є інформація про переобладнаний автобус 95 кварталу під пересувний кінотеатр для зони АТО. А ще відомо, що Зеленський 4 рази «відкосив» від армії у час війни.

У той самий час, за найскромнішими підрахункам, сім’єю Зеленських найбільша сума покупок і накопичень були здійснені саме у період з 2014 по 2018 роки. На 15,5 мільйонів доларів (як мінімум) сім’я Зеленського поповнила свої активи за час війни України з Росією. 

На війні безпосередньо заробляв і заробляє Зеленський. Саме Зеленський і його «95 квартал» гастролював в Горлівці тоді, коли її захопила російська диверсійна група Гіркіна-Безлера. Зеленський у Горлівці виступав у той день, коли сепаратисти захопили українського патріота, депутата Володимира Рибака; через кілька днів його знайшли на березі водойми з розпоротим животом.

У 2021 році стало відомо, що російський телеканал «СТС», тобто канал в країні-агресорі, купив франшизу на проєкт Володимира Зеленського «Ліга сміху». І Зеленський тепер з цього отримує роялті і досі платить податки в бюджет Росії. Скільки телеканал СТС заплатив за права на шоу та коли саме уклали угоду — невідомо, у «Кварталі 95» цю інформацію назвали комерційною таємницею. Фахівці ринку так оцінюють цю угоду: «Ми говоримо про суму у межах 10-15 тисяч доларів за епізод. Оскільки це продукт «Кварталу 95» і шоу досить рейтингове, то ціна близька до ви

І поки міністр Кулеба робить в цілому правильні заяви щодо необхідності дотримання вимог третього енергопакету, Україна стрімко віддаляється від його виконання. 22 жовтня, розпочалися аукціони на розподіл міждержавних перетинів з РФ та Білоруссю на листопад. Потенційний обсяг імпорту з Білорусі може становити 1 000 МВт, з Росії – 1 540 МВт.

Раніше джерело ЕП в Міненерго вже заявляло про плани відновлення імпорту білоруської електроенергії. Це може стати можливим тому, що Нацкомісія з енергетики та тарифів продовжила заборону на імпорт електроенергії з Білорусі та Російської Федерації лише до 1 листопада 2021 року.

Таким чином, зараз фактично зривається європейська інтеграція України в енергетичній сфері. Зараз ми можемо втратити все, що було зроблено за 5 років президентства П.Порошенка. Україна може втратити міжнародну підтримку і авторитет як ненадійний партнер.

Орієнтація на імпорт електроенергії з країн, які не відносяться до Енергетичного Співтовариства, створює  загрози енергетичній безпеці України та гальмує процес відокремлення ОЕС України від паралельної роботи з енергосистемами  РФ і Білорусі, що є обов’язковою умовою у рамках інтеграції енергетичної системи України у європейську мережу системних операторів передачі електричної енергії (ENTSO-E).

Відновлення імпорту е/у з Росії означатиме зрив планів синхронізації енергосистем України та Європи ENTSO-E, а отже – зрив європейської інтеграції в енергетичному вимірі. Щоб приєднатися до ЄС потрібно, аби відбулося повне фізичне від’єднання від систем Білорусі та Росії у 2022 році. При цьому Україна, згідно з планом приєднання до європейської енергосистеми, повинна у 2023 р. рік пропрацювати в ізоляції.