Поточна аналітика

Зусилля Заходу із дотримання цінової стелі знижують доходи рф

За даними міністерства фінансів рф, у листопаді 2023 р. середня ціна російської марки нафти URALS впала до 72,84 доларів за барель. З одного боку, це суттєво менше, ніж у жовтні 2023 р. (81,52 долари). З іншого боку, це все ще вище і цінової стелі на російську нафту, яку встановлено західними країнами (60 доларів за барель), і прогнозної ціни нафти, закладеної в федеральний бюджет рф на 2023 р. (70,1 доларів за барель). При цьому середня ціна URALS з початку року (січень-листопад 2023 р.) склала 62,89 долари за барель.

Виходячи з наявних цифр, падіння ціни URALS відбулося не лише під впливом «просідання» світових цін на нафту (ціна на BRENT i WTI теж знизилася). Але що важливо – збільшився дисконт URALS щодо Brent – з 10,5% у жовтні до 12,37% у листопаді 2023 р. Зростання дисконту на російську нафту пояснюється у т.ч. зростанням ризиків для перевізників – оскільки і Євросоюз, і США починають посилювати тиск на ті компанії, які обходять «цінову стелю».

Зокрема, минулого тижня Reuters повідомив, що три грецькі транспортні компанії Minerva Marine, Thenamaris и TMS Tankers припинили транспортування російської нафти протягом останніх тижнів. Ці компанії керують загалом більше ніж 100 танкерами. При чому ці компанії дуже довго співпрацювали з російським нафтовим бізнесом, навіть тоді, коли чимало інших європейських перевізників вже відмовилися це робити. Імовірно, через ризик потрапляння під вторинні санкції США.

Тобто посилення контролю над дотриманням «цінової стелі» дає свій результат і дії в цьому напрямку треба продовжувати.

Також, зниження ціни URALS і загалом світових цін на нафту ставить питання про реалістичність федерального бюджету рф на наступний рік. Незважаючи на пропоноване скорочення експорту нафти і рф, країнами ОПЕК+, світові ціни на ці новини відреагували пониженням. Ця тенденція продовжилася і цього тижня – лютневі ф’ючерси на Brent додатково подешевшали на ICE – до 78,26 доларів за барель (на середину дня понеділка). Мінфін рф заклав в бюджет на наступний рік ціну Brent 85 доларів, а експортну ціну на російську нафту близько 71 долари за барель.

Тиждень тому відомий російський олігарх Олег Дерипаска написав доволі резонансний пост про те, що федеральний бюджет рф наступного року може, як він висловився, «грохнутися попою об лід». За його прогнозами, втрати бюджету рф у 2024 р. можуть становити від 10 до 12 трлн. рублів.

«Продовжуєтья те, що в світі називають «м’якою посадкою» (soft landing), ціни на всі біржеві товари знижуються. А у нас при рекордному зборі податків цього року на 46 тлрн. рублів вже наступного року ситуація з доходами буде виглядати як удар попи об лід» – спрогнозував Дерипаска.

Мова в пості Дерипаски йшла не стільки про світові ціни на нафту, а більшою мірою про неефективність т.зв. «державного капіталізму», який розбудовує рф. Коли державні інвестиції і мегаприбуткові замовлення розподіляються між кількома економічно не занадто ефективними корпораціями. Дерипаска пише про «задавлене економічне зростання і самодурство держкапіталізму, що підвищує ціни на всі свої товари і послуги і тягне з бюджету дотації і субсидії».

Утім нафта і газ завжди були певною «подушкою безпеки» для російського бюджету. Зараз ця «подушка» починає знову тоншати. При цьому усі діючі проблеми російської економіки – затухання економічного зростання, висока відсоткова ставка центробанку (яка, імовірно, ще більше буде підвищена в середині грудня), дефіцит робочої сили, відсутність потужних проявів імпортозаміщення на фоні можливого адміністративного обмеження імпорту – це все буде бити по доходах федерального бюджету у 2024 р.

Але при цьому уряд рф збільшив план по доходах федерального бюджету на 2024 р. на 29% (порівняно з поточним роком).

Показово, що в російських корпораціях (навіть державних) більш тверезо дивляться на наявні проблеми. І там роблять менш оптимістичні прогнози. Наприкінці жовтня 2023 р. «Газпром» скоротив свою інвестиційну програму на 2024 р. більш ніж на 334 млрд. рублів (з 2,3 до 1,96 трлн. рублів). За першу половину 2023 р. «Газпром» отримав 296 млрд. рублів прибутку – найгірший результат за останні три роки.