
На загал, експорт енергоносіїв (нафта, нафтопродукти, газ і вугілля) з росії до так званих «недружніх країн», що запровадили проти рф ті чи інші санкції, за рік обвалився у 6,6 рази (з $22,1 млрд у березні 2022 до $3,3 млрд у березні 2023-го).
Експорт енергоносіїв з рф до США та Великобританії зупинено повністю. Поставки до ЄС-27 упали за рік у 8 разів. Відносно менших втрат російські компанії зазнали на ринку Японії та Південної Кореї, однак і туди їх продовжує постачатися не більше як на $1 млрд на місяць.
Компенсувати втрату західних ринків своїм енергоносіям росія не змогла за рахунок так званих нейтральних країн.
Експорт туди за останній рік справді майже подвоївся (з $7,6 до $14,9 млрд на місяць). Однак це компенсувало заледве більше від 1/3 від втрачених $18,8 млрд експорту до «недружніх країн».
Натомість потенціал подальшого нарощування російських поставок енергоносії до так званих нейтральних країн переважно вичерпано. Внаслідок і так уже значного їх збільшення за рік, що минув і як наслідок насичення російськими поставками ринків відповідних країн.
Наприклад, постачання енергоносіїв з рф до Китаю й так уже зросли за рік у 2 рази, до Туреччини – у 2,5 рази, до Індії у 10 разів.
Тим більше, що на Заході уже працюють над тим, що перекрити схеми обходу російськими компаніями санкцій на енергоносії з допомогою відповідних «нейтральних країн». Тож у найближчому майбутньому обсяги експорту з рф туди якщо не зменшаться, то принаймні різко втратять темп.